Subskrybuj
Zapraszamy do skorzystania z naszego newslletera.
captcha 
Będziemy powiadamiać Ciebie o nowościach na stronie.

Tydzień pomocy ofiarom pokrzywdzonym przestępstwem w Giżycku 24.02-1.03.2014

Od kilkunastu lat zaczyna przebijać się do świadomości społecznej problem przemocy w rodzinie. Początkowo problem ten był marginalizowany i przemilczany. Stopniowo jednak zaczęto podejmować różne działania mające na celu łagodzenie skutków społecznych tego zjawiska. Próbą podjęcia celowych, zamierzonych oraz jednolitych działań na rzecz zapobiegania przemocy w rodzinie było opracowanie oraz wdrożenie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Celem uchwalonej ustawy jest zwiększenie skuteczności i przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, oraz inicjowanie i wspieranie działań polegających na podnoszeniu świadomości społecznej w zakresie przyczyn i skutków przemocy w rodzinie.

Wedle wspomnianej ustawy „przemoc w rodzinie” należy rozumieć jako jednorazowe lub powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób wymienionych z pkt 1 (art.2.), w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Podstawowym działaniem mającym na celu zahamowanie fali przemocy w rodzinach jest „Interwencja kryzysowa”, która polega na interdyscyplinarnym odziaływaniu na rzecz osób i rodzin będących w stanie kryzysu. W tym celu został powołany Zespół Interdyscyplinarny w Giżycku, w skład którego wchodzą przedstawiciele podmiotów:

-Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Giżycku,

-Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku,

-Komendy Powiatowej Policji w Giżycku,

-Urzędu Miejskiego w postaci Pełnomocnika Burmistrza ds., rodziny, dzieci i młodzieży,

-Oświaty, w postaci Miejskiego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli,

-Straży Miejskiej w Giżycku,

-Kuratorów Sądowych,

-Służby zdrowia, w postaci NZOZ Centrum Profilaktyki Szkolnej w Giżycku,

-Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie,

Członkowie zespołu mają za zadanie m.in. diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie, podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w celach zapobiegawczych bądź podejmowanie interwencji w środowisku dotkniętym patologią, opracowywanie i realizacja indywidualnych planów pomocy i inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc, a następnie monitorowanie sytuacji w tych rodzinach. Do zadań zespołu należy również dokumentowanie podejmowanych działań, a także ich efektów.

Narzędziem ułatwiającym poprawne rozpoznanie oraz zdiagnozowanie problemu jest procedura „Niebieskie Karty”, która składa się z odpowiedniej dokumentacji oraz sposobu postępowania w przypadku stwierdzenia bądź podejrzenia występowania przemocy.

Głównym celem „Niebieskich Kart” jest rozpoznanie przemocy i usprawnienie pomocy oferowanej przez przedstawicieli różnych służb w środowisku lokalnym, ale też tworzenie warunków do systemowego, interdyscyplinarnego modelu pracy z rodziną. W Giżycku w 2013 r uruchomiono procedurę 20 osobom, natomiast w roku 2014 założono już „Niebieskie Karty” 24 osobom.

Z okazji zbliżającego sięTygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” trwającego od 24 lutego - 1 marca 2014 r., Zespół Interdyscyplinarny przygotował następujące działania:

Osobom pokrzywdzonym przestępstwem Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej oferuje pomoc w bezpłatnym punkcie konsultacyjnym znajdującym się przy ulicy Sikorskiego 3B, w którym otrzymają kompleksową pomoc:

-prawną

poniedziałek 16:00-18:00

środa 15:00-18:00

-psychologiczną

poniedziałek 16:00-18:00

-terapeutyczną

wtorek 15:00-17:00

czwartek 17:00-19:00

-pedagogiczną

wtorek 15:30-17:30

Dodatkowo uruchomiony zostanie punkt informacyjny w Komendzie Powiatowej Policji, pokój 209 w godzinach od 10:00 - 12:00, oraz punkt konsultacyjny w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Giżycku przy ulicy Smętka 5, pokój nr 19 oraz 10 w godzinach od 08:00-15:00.

W ramach przedsięwzięcia zorganizowane zostanie szkolenie z podstawowych technik samoobrony dla kobiet. Zajęcia odbędą się w dniu 1 marca 2014 r. na sali przy ulicy Mickiewicza 33A w godzinach od 12:00-14:00. Lekcji udzielać będą profesjonaliści z Giżyckiego Klubu AIKIDO.

Dla szkół podstawowych oraz gimnazjów również mamy propozycję w formie konkursu plastycznego związanego z tematyką „Stop przemocy w rodzinie”. Najwyżej ocenione przez Zespół Interdyscyplinarny prace zostaną uhonorowane nagrodami rzeczowymi.

Dzielnicowi KPP szczególną uwagę skupią na rodzinach objętych procedurą „Niebieskie Karty”, udzielając dodatkowych informacji oraz dostarczając ulotki wraz z informatorami o alternatywnych sposobach rozwiązywania sporów.

Działania funkcjonariuszy KPP w formie pogadanek z młodzieżą zostaną skierowane również do szkół oraz Domu Św. Faustyny „Wielkie serce” (dawny Dom Dziecka).

Przypominamy również o bezpłatnie dostępnym numerze 801-12-00-02 Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.

 

                                                                                                                             Zespół Interdyscyplinarny

Jesteś tutaj: