Subskrybuj
Zapraszamy do skorzystania z naszego newslletera.
captcha 
Będziemy powiadamiać Ciebie o nowościach na stronie.

Światowy Dzień Rzucania Palenia - 21.11.2013

W tym właśnie dniu Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej rozpoczyna działania związane z ogólnopolską  kampanią "Papierosy? Nie, dziękuję! NIE ŚMIERDZĘ!".
W ramach tej kampanii zakupiono szereg materiałów informacyjnych, które dotrą do szkół podstawowych i gimnazjalnych, a także do rodziców uczniów.  W ulotkach zawarto podstawową wiedzę o nikotynie i innych szkodliwych substancjach zawartych w papierosach. Materiały uczą asertywności i sposobach jej wyrażania. Podejmują także temat, że bierne palenie jest przynajmniej tak samo niebezpieczne jak palenie czynne, zwłaszcza gdy dotyka dzieci i młodzież znajdującą się w okresie wzrostu i dojrzewania.
W materiałach dla gimnazjalistów przestrzega się  również przed e-papierosami, które stają się dla wielu zamiennikiem „zwykłego" palenia. Mimo że nie występują w nich niezdrowe substancje powstałe w procesie spalania, e-papierosy zawierają szkodliwą nikotynę oraz inne niezbadane do końca dodatki, których skutków nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

 

Od poniedziałku 18.11.2013 r. trwają także warsztaty rzucania palenia w Świetlicy Socjoterapeutycznej, osoby, które chcą rzucić palenie mogą także w każdym innym terminie skorzystać z pomocy psychologa i terapeuty w punkcie konultacyjnym prowadzonym przez Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej.

 

Światowy Dzień Rzucania Palenia, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja). Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne – na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem. W wielu krajach – również w Polsce – wprowadza się współcześnie zakazy palenia w miejscach publicznych. Niestety, jak wskazuje badanie CBOS-u, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne ogrywają zwykle niewielką rolę – znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie. Każdy palący, czyli co trzeci Polak.

Jesteś tutaj: