Subskrybuj
Zapraszamy do skorzystania z naszego newslletera.
captcha 
Będziemy powiadamiać Ciebie o nowościach na stronie.

Giżycki Uniwersytet III Wieku

Zbiórka elektrośmieci 4.06.2013

Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej

przystąpiło do projektu "Zielona Wiedza dla UTW. Moja planeta bez elektrośmieci."

Projekt „Zielona Wiedza dla UTW. Moja Planeta bez elektrośmieci” skierowany jest do Słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy na temat zagrożeń związanych z każdym etapem ‘cyklu życiowego” zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego (ZSEE) od produkcji po utylizację. W rezultacie chcemy zmniejszyć ilość bezmyślnie wyrzucanego ZSEE i zużytych baterii w miejscach do tego nie przeznaczonych, a także rozwijać pożądane i odpowiedzialne zachowania wśród przedstawicieli grupy społecznej seniorów, co w rezultacie zwiększy ilości zbiórki ZSEE.

Do projektu przystąpiły 63 uniwersytety z całej Polski. Pierwszym etapem udziału w projekcie było szkolenie dla ekoliderów. Nasz uniwersytet reprezentowała Jolanta Brzuszkiewicz, która jako pierwsza zgłosiła chęć zajęcia się tą tematyką w naszym środowisku. Nasza studentka 22 marca uczestniczyła w szkoleniu w Gdańsku i podczas wykładu na GUTW przekazałą swoją wiedzę studentom. Założeniem ogólnopolskiego projektu jest, by wiedza o eko-śmieciach dotarła do jak najszerszej liczby odbiorców, także do tych najmłodszych. Dlatego też 15 maja w Szkole Podstawowej nr 6 odbyło się spotkanie z uczniami, na którym poinfomowano dzieci o elektrośmieciach, przy okazji rozdając gadżety kampanii - kredki, ulotki, zabawki. Planowane są spotkania także w innych szkołach. Wcześniej idee kampanii promowane były na Pikniku Rodzinnym "Powitanie Wiosny" w Lesie Miejskim 5 maja 2013 r.

Obecnie szykujemy się do zbiórki elektrośmieci, do której zapraszamy nie tylko studentów GUTW, ale i wszystkich mieszkańców Giżycka. Zbiórka będzie prowadzona w dniu 4 czerwca br. w godz. 12.00 - 18.00 pod Klubem Seniora przy ul. Królowej Jadwigi 9 b.

 

 

ZSEE - ten tajemniczy skrót oznacza zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne. To wszystkie zepsute, niesprawne, zużyte, przestarzałe, wybrakowane, nieużywane urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające na prąd i baterie.

Ocenia się, że rocznie powstaje na świecie 40 milionów ton elektrośmieci . Jednak nie sama ilość jest największym problemem , ale to , że ZSEE i zużyte baterie są klasyfikowane jako odpady niebezpieczne, ponieważ zawierają szkodliwe substancje. Coraz większe góry tych odpadów oznaczają wzrost zagrożenia dla stanu środowiska oraz zdrowia i życia wszystkich żywych organizmów.

Jesteś tutaj: