Subskrybuj
Zapraszamy do skorzystania z naszego newslletera.
captcha 
Będziemy powiadamiać Ciebie o nowościach na stronie.

23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

 

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001 roku, a celem obchodów tego dnia stało się upowszechnianie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia. Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie.

Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2030 roku choroba ta będzie na pierwszym miejscu w rankingu najczęstszych chorób. Szacunkowe dane wskazują, że na całym świecie z depresją zmaga się 320 mln ludzi, z kolei w Polsce jest to około 1,5 mln osób. Według najnowszych badań, w okresie pandemii COVID- 19, może to być nawet dwa razy więcej osób.

Depresja jest chorobą ciała i ducha, która może dotknąć każdego. Nie jest ona uwarunkowana płcią, wiekiem czy statusem społecznym. Jest to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba, która ma związek z długotrwałym zaburzeniem nastroju i emocji, objawiającym się przede wszystkim smutkiem i przygnębieniem, ale też problemami z koncentracją, utratą zainteresowań, myślami samobójczymi, niską samooceną, zmniejszeniem apetytu, zniechęceniem do wszelkich aktywności oraz zaburzeniami snu.

Chorzy na depresję zaczynają zaniedbywać nie tylko codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą, ale też relacje z rodziną i przyjaciółmi. Zmiany nastroju przybierające charakter depresyjny, a trwające dłużej niż dwa tygodnie powinny skłonić nas do szukania pomocy u lekarza pierwszego kontaktu, psychologa lub psychiatry. Niestety, chorzy na depresję najczęściej nie chcą o niej mówić. Wstydzą się swojego problemu, odrzucają pomoc najbliższych i nie szukają ratunku u specjalistów, a depresję bezwzględnie powinno się leczyć. Najlepsze rezultaty przynosi zastosowanie leczenia kompleksowego, czyli połączenia psychoterapii i farmakoterapii. Bardzo istotna jest również edukacja czyli objaśnianie pacjentowi, na czym polega choroba i czego może się spodziewać. Ważne, by o depresji możliwie dużo wiedzieli również najbliżsi chorego. Najczęstszą metodą psychoterapii jest tak zwana terapia poznawczo-behawioralna, która polega na analizowaniu problemów i wykształcaniu pozytywnych reakcji.

Przyczyna depresji rzadko jest jednoznaczna. Choroba ta wynika najczęściej z połączenia czynników genetycznych, biologicznych, psychologicznych i społecznych, a wpływ na nią mogą mieć uwarunkowania genetyczne, przewlekłe choroby, uzależnienia, stresujące wydarzenia (np. śmierć bliskiej osoby, zwolnienie z pracy), samotność, zła sytuacja rodzinna, szkolna, materialna czy mieszkaniowa. Na depresję, dwa razy częściej niż mężczyźni, zapadają kobiety.

 

Niepokojące objawy warto skonsultować ze specjalistą – psychologiem lub psychiatrą. Przypominamy, że w PUNKCIE KONSULTACYJNYM Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku przy ul. Sikorskiego 3b w każdy poniedziałek w godz. 15.15 – 17.15 dyżuruje psycholog. Porady są nieodpłatne. Zapraszamy!

 

 

Źródło tekstu :

pssekrakow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1603:o%C3%B3lnopolski-dzie%C5%84-walki-z-depresj%C4%85&catid=57&Itemid=268

gov.pl/web/wsse-bydgoszcz/ogolnopolski-dzien-walki-z-depresja

akademia.nfz.gov.pl/depresja-w-czasach-pandemii/?lang=en

Jesteś tutaj: