Subskrybuj
Zapraszamy do skorzystania z naszego newslletera.
captcha 
Będziemy powiadamiać Ciebie o nowościach na stronie.

Poznajemy lokalne zabytki w ramach "Programu Dotacyjnego "Niepodległa" 2019"

Uczcimy Niepodległość po raz kolejny !    

Miejska Biblioteka Publiczna w Giżycku w partnerstwie z Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej  zajęła 94 miejsce w Programie Dotacyjnym "Niepodległa" 2019". 

 

"Miejska integracja międzypokoleniowa"  to  3 miesięczny cykl wykładów historycznych i zajęć animacyjno-artystycznych zaplanowanych w Giżycku.  

Celem projektu jest nauka historii Polski skupiając się głównie na naszym Mieście Giżycku poprzez zabawę, zdrową rywalizację, integrację międzypokoleniowa, poznanie nowych technik plastycznych i kreatywne myślenie. Projekt ułatwi uczniom zapamiętanie nawet najtrudniejszych dat i regułek i zaszczepi smykałkę do nauki. Obecność seniorów nauczy dzieci empatii i pokaże jak wygląda przeszłość oczami naszych dziadków i dlaczego pamięć o odzyskaniu Niepodległości przez Polskę jest ważna.   

 

Pierwsza część zajęć plastycznych czyli rysunek, szkic oraz wykłady historyczne odbyła się w czerwcu.

Głównym celem było poznanie lokalnych zabytków miasta Giżycka.

 

Prace stworzone zarówno indywidualnie jak i w grupach zebraliśmy i przechowamy tworząc galerię dostępną do oglądania w naszych placówkach. Myślenie twórcze, ćwiczenie wyobraźni przestrzennej to tylko wstęp do zaszczepienia w nich bakcyla do nauki.

 

Pierwsza część zajęć z rysunku właśnie się zakończyła. Odbyło się 7 spotkań. W formie obrazkowej pokazaliśmy ważne wydarzenia, budynki i zabytki Giżycka.

 Zajęcia poprowadziliśmy na podstawie książki „ Kocham Polskę – Elementarz dla dzieci” (Joanna i Jarosław Szarkowie),  "Giżycko. Miasto i ludzie.” (Praca zbiorowa pod redakcją Grzegorza Białuńskiego) oraz własnej wiedzy.

 Skorzystaliśmy z rozdziałów książki: " Jeszcze Polska nie zginęła", "Jak Polacy o granice walczyli" oraz opowiadań historyka.

 

Zwiedzanie miasta i nauka rysunku w plenerze dała uczestnikom realny obraz. Narysowaliśmy i zobaczyliśmy: Twierdzę Boyen, Wieżę Ciśnień, Most obrotowy, Zamek Krzyżacki, Piekarnię Rogelskiego, Szpital, Kościół Ewangelicki, Sanktuarium świętego Brunona, Pocztę Polską oraz XIX wieczne kamienice. Stworzone grafiki będą uzupełnieniem mapy i scenariusza w miejskiej grze terenowej „Od niemieckiego Lotzen do polskiego Giżycka”

 

Dzieciom bardzo się podobały zajęcia i z miłą chęcią wezmą udział w kolejnej części jaką jest Malowanie na szkle czyli technika za pomocą której stworzymy ważne symbole narodowe.  Zajęcia są bezpłatne i będą organizowane w placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej, Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej.


Zajęcia historyczno – artystyczne odbywać się będą do końca lipca, następnie w sierpniu odbędzie się konkurs plastyczny "100 lat Niepodległej Polski oczami dzieci, młodzieży i seniorów" Międzypokoleniowa Integracyjna miejska gra terenowa „Od niemieckiego Lotzen do polskiego Giżycka” oraz ognisko świętujące 100 lat Niepodległej Polski jednocześnie kończące projekt.

 

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jesteś tutaj: