Subskrybuj
Zapraszamy do skorzystania z naszego newslletera.
captcha 
Będziemy powiadamiać Ciebie o nowościach na stronie.

Centrum Profilaktyki w Giżycku

NIE NOWOTWOROM U DZIECI! FUNDACJA RONALDA MCDONALDA ZAPRASZA NA BADANIA

Fundacja Ronalda McDonalda i Burmistrz Miasta Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz zapraszają na profilaktyczne badania USG dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat, zamieszkałe na terenie Giżycka. Badania odbędą się 8 marca w Ambulansie Fundacji, który stanie na parkingu przy McDonald’s Giżycko Obwodowa 2a.

Celem badań USG w ramach akcji "Nie nowotworom u dzieci" jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy.

Aby wziąć udział w badaniach USG, należy zapisać dziecko, dzwoniąc:

  • w dniach 28-29 lutego,
  • na numer 798 112 125,
  • w godzinach 9.00-12.00.

O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w badaniu bez rejestracji nie jest możliwy. Liczba miejsc jest ograniczona.

Współorganizatorem tej edycji badań jest Miasto Giżycko i Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej, a partnerami Fundacji Ronalda McDonalda w „NIE nowotworom u dzieci” są Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ALAB laboratoria i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerami naukowymi są Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz Polskie Towarzystwo Pediatryczne, a Partnerem technicznym mobilnej kliniki – MAN Polska.

Program badań Fundacji Ronalda McDonalda jest bezpłatny.

Badania są bezbolesne, bezpieczne i bezpłatne. Celem badań USG jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Badania na pokładzie specjalistycznego ambulansu Fundacji są realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy-radiologów. Czas potrzebny na badanie w Ambulansie to około 15-18 minut. Każde dziecko przychodzi na wyznaczoną godzinę, aby wizyta była jak najbardziej komfortowa. Po zakończeniu badania rodzice otrzymują wynik oraz, jeśli jest taka potrzeba, poradę lekarską. Dla wielu dzieci to może być pierwsze takie badanie USG w życiu.

– Formuła programu oznacza skupienie się na badaniach USG jamy brzusznej, w kierunku zmian nowotworowych oraz wrodzonych wad nerek i dróg moczowych. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego i/lub chirurgicznego. Zapobiega to rozwojowi przewlekłej a nawet schyłkowej niewydolności nerek, wymagającej stosowania dializ lub przeszczepienia nerki. W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi ponad 4 miliony osób dorosłych, ale jest ona rozpoznawana u zaledwie 5% z nich – mówi prof. Adam Jelonek, Honorowy Prezes Zarządu Fundacji Ronalda McDonalda, który w 2005 roku razem z prof. Jerzym R. Kowalczykiem zareagowali na późne diagnozy onkologiczne, tworząc zasady programu badań przesiewowych USG dla najmłodszych, a następnie w 2021 roku położył akcent na kontrolę układu moczowego.

Przygotowanie Dziecka do badania USG

  • Noworodki, niemowlęta, dzieci do 2-go roku życia

Nie wymagają szczególnego przygotowania, nie ma konieczności stosowania diety przed badaniem. Wskazane jest nakarmienie dziecka zgodnie z jego rytmem posiłków, jeśli to możliwe 1-2 godziny przed badaniem. Można zabrać ze sobą smoczek (jeśli dziecko korzysta ze smoczka), podkład, kocyk, ulubioną zabawkę.

  • Dzieci w wieku przedszkolnym

W przeddzień i w dniu badania nie podajemy dziecku surowych owoców, warzyw, napojów gazowanych, pokarmów wzdymających, stosujemy dietę lekką. Dziecko nie powinno przyjmować pokarmów ok. 4 godziny przed badaniem. Ok. 2 godziny przed badaniem podać dziecku 250 ml wody niegazowanej, herbaty. Nie podawać soków owocowych. W dniu badania dziecko powinno się wypróżnić.

Co roku w Polsce diagnozuje się około 1300 przypadków nowotworów u dzieci.

Wykryte we wstępnej fazie rozwoju są w większości wyleczalne. Profilaktyka i wczesna diagnoza dają szansę na natychmiastową reakcję i skuteczne działanie, stąd tak wielkie znaczenie ma dla najmłodszych program bezpłatnych, kompleksowych badań USG, Fundacji Ronalda McDonalda.

Program „NIE nowotworom u dzieci” dociera do miejsca zamieszkania dzieci, aby pomagać tam, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest utrudniony choćby z racji odległości. W ciągu 19 lat radiolodzy dziecięcy na pokładzie Ambulansu Fundacji Ronalda McDonalda przebadali prawie 90 tysięcy dzieci
w ponad 200 miejscowościach w całej Polsce. Dla wielu z nich diagnoza na pokładzie ambulansu była tą na wagę zdrowia i życia.

O Fundacji Ronalda McDonalda

„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powołanej w Polsce w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda. Jest częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną w 63 krajach na świecie.
W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem w szpitalu. Skala tych działań obejmuje cały kraj, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze.

Domy Ronalda McDonalda

Są to najważniejsze programy Fundacji, czyli komfortowe, bezpłatne miejsca dla rodzin długo leczonych dzieci oraz Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach pediatrycznych, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnej przestrzeni socjalnej: kuchni, salonów rodzinnych, pralni i łazienek.

Program „Łóżka dla Rodziców”
To praktyczny wymiar idei znanej jako opieka skoncentrowana na całej rodzinie dziecka (Family-Centered Care). Dopełnia on działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu. Wyglądem przypominające fotel, pełni funkcję siedzenia i wygodnego, rozkładanego spania. Od łóżka często zaczyna się długa lista zmian w szpitalu, które służą dzieciom i rodzinom.

Program „NIE nowotworom u dzieci"

Program skupia się wokół kolejnego kluczowego obszaru działań Fundacji, jakim jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG o tej samej nazwie, realizowany na pokładzie mobilnego Ambulansu medycznego. Powstał jako odpowiedź na potrzebę wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych wieku dziecięcego, łącząc wiedzę i doświadczenie wybitnych ekspertów w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej oraz radiologii, którzy czuwają nad najwyższą jakością programu.

Partnerami programu są ALAB laboratoria, MAN Polska i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerem medycznym programu w latach 2005-2021 był TOP Medical, a od 2022 r. jest nim Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań Fundacji w obszarze wczesnej diagnostyki zmian onkologicznych u najmłodszych.

Każdy może pomóc w utrzymaniu programów Fundacji, przekazując 1,5% podatku, darowiznę finansową i rzeczową lub dołączając do wolontariatu. Zapraszamy na stronę www, oraz na profile fundacji na LinkedInie, FacebookuInstagramie i Youtubie. Wszystkie programy Fundacji pomagają bezpłatnie.

Zapraszamy do pomocy, współpracy, wolontariatu.

www.frm.org.pl   www.rmhc.org   #KeepingFamiliesClose

Kontakt dla mediów:

Marcin Węc | Manager ds. Rozwoju

+48 501 027 527 | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. 

 

informacja: Giżycko.pl

Jesteś tutaj: